wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty z drewna

Długowieczne płoty drewniane

Niewłaściwie konserwowane sztachety drewniane szybko się dewastują i mogą ostatecznie stracić swój dotychczasowy urok oraz właściwości. Decydując się na zastosowanie drzewa na ogrodzenie powinno się poznać typy konserwacji oraz pielęgnacji takiego ogrodzenia. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez długie lata.

Wszystkie prace konserwujące ogrodzenie z drzewa wypada rozpocząć od odpowiedniego oraz skrzętnego przygotowania towaru na płot, gdyż od tego zależy wynik finalny własnych prac. Przed użyciem artykułów do osłony oraz dekoracji sztachet z drzewa kluczowe jest skontrolowanie, czy drewno jest czyste, suche i czy nie nosi śladów biokorozji. Nie wcześniej niż po zwieńczeniu obróbki drewna na ogrodzenie zdołamy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, głównie w przypadku gołego drewna ogrodzeniowego, winnyśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 powłok achromatycznego impregnatu technicznego, jaki chroni drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz owadami. Kiedy konserwujemy już nasze ogrodzenie przed postępem biokorozji, powinno się nanosić kolejne preparaty, które ochronią je przed warunkami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli chcemy zdołać zachować naturalny odcień drzewa naszego ogrodzenia, winniśmy zastosować bezbarwny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu płotu określonego pigmentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący względnie lakierobejcę.

W pierwszym wypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, zakonserwuje ogrodzenie od środka, jednakże nie stworzy na jego nawierzchni ochronnego filmu. Konserwowane w ten sposób ogrodzenie pozostanie matowe oraz naturalne w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej i trwalszej protekcji płotu, powinniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca wykreuje na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki skuteczniej niż w przypadku impregnatu konserwuje płot przed ujemnym działaniem elementów atmosferycznych.

Jak widać ażeby ogrodzenia z drzewa były trwałe należy przeznaczyć im dużo uwagi oraz troski.

Całkowicie inaczej jest w wypadku ogrodzeń z pcv. Ów typ płotów jest w pełni odporny na czynniki atmosferyczne przez co nie potrzebuje pielęgnacji. Ogrodzenia z plastiku nie podlegają również biokorozji więc służą swoim posiadaczom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz