środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie kamienie sztachetki te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało biegłym ślepiem trudno je rozróżnić.

Chociaż głazy sztachety te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, prostej obróbce a także względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo od razu ociosuje, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia z WinyluLibiąża na plot i furtkę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień głazów na balaski plastikowe na plot i furtę ze sztachet, przybierają one wówczas wielorakie odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można też ciąć na sześciany o równych kształtach, stosowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia z plastiku używa się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na ogrodzenia PCV na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Nadają się jednakże po największej części do stosowania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu a także własnych zamiłowań forma kamiennych tafel może być rozmaity – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i ogrodzenie plastikowe na ogrodzenie i bramę sztachetowa wznosi się z kamieni przeróżnego kształtu, ułożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nietypowych konturach, trzeba je adekwatnie łączyć tzn. tak, ażeby kształt każdego następnego scalał się z uprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają również mchem a także glonami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Sprofilowane fabryki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, by głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz